black and white bed linen

Elektromos zongorák szervize

Rhodes, Wurlitzer, Hohner Clavinet, Hohner Pianet, Yamaha CP70 / CP80 és egyéb, elektromechanikus hangszerek javítása, hangolása

Az elektromechanikus zongorák elsősorban az amerikai piacon jelentek meg és a legsikeresebb éveiknek a hatvanas-hetvenes éveket tekinthetjük. A könnyűzene szinte minden területén használták és manapság újra reneszánszukat élik az azóta kultikussá vált modellek. Mostanra némelyiket újra gyártják, az eredeti, mechanikus hangkeltésüket megőrizve. Az alkatrész ellátottság talán sosem volt olyan jó mint most, mivel több cég is gyárt méret- és anyaghű termékeket.

Mit takar egy elektromos zongora szervizelése?

Egy ilyen hangszer (itt most beszéljünk a Rhodes és a Wurlitzer zongorákról) felépítése klaviatúra tekintetében az akusztikus zongorákkal majdnem megegyező, így annak szervizelése is ugyanúgy a szövött kashmir bélelés cseréjével, annak szakszerű utómunkálatával történik. Ezen kívül a mechanika javítása alapos tisztítással, tengelyek karbantartásával, cseréjével, filcek, gumialkatrészek cseréjével és sok egyéb speciális munkafázis útján történik, majd ezt egy teljeskörű és alapos mechanikaszabályzás követi. A felújítás végén a hangolás és a hangszín, dinamikatulajdonságok beállítása kerül elvégzésre, amelynek célja hogy a megszólalás  minél kiegyenlítettebb legyen minden hangfekvésben.

   A Yamaha CP70/80 esetében az akusztikus zongorával való közeli rokonság miatt a szervizfolyamatok is nagyon hasonlók. Az angol mechanikát pontosan ugyanazokkal az eszközökkel, anyagokkal és módszerekkel kell javítani, beállítani. A húrozat rendkívül rövid, valamint a húrok száma is kevesebb. A hangolás tekintetében az előbbi befolyásolja a hangolási temperatúrát, jellemző és ez esetben természetes a basszusban hallható, kissé hamiskás felhangok jelenléte.  

    A Hohner Clavinet lényegében egy elektromos clavichord, csak más elrendezéssel. Hangját és játéktulajdonságait tökéletes állapotba lehet hozni a ma kapható utángyártott alkatrészekkel. Minden esetben javaslom a teljes húrozat cseréjét (amennyiben nem volt még cserélve) és az elöregedett gumialkatrészek is jellemzően cserére szorulnak. A kényelmes játékérzet alapja hogy a klaviatúra kellően könnyed járású legyen. Az alkatrészek alapos tisztítása után megfelelő finomságú kenőanyagokkal (és csakis a megfelelő mértékben használva), elérhető a finom működés. A végső beállítás során a tangensek (érintők) megfelelő beállítása kényes folyamat és igazán precízen beállítani nagyon aprólékos művelet.

Jellemző munkafolyamatok melyekre sor kerül egy felújítás során: 

  • a hangszer teljes belső és külső tisztítása, a mechanika-alkatrészek szintjéig értve

  • Hibás, elhasználódott / törött alkatrészek cseréje, javítása

  • kopott, elöregedett filc- gumi- bőralkatrészek cseréje

  • klaviatúrabélések szakszerű cseréje amennyiben indokolt

  • elektronika karbantartása, elöregedett alkatrészek cseréje / új elektronika beépítése

  • külső telexborítás cseréje alapos fafelület-előkészítéssel